Даниел Митов: Демократичните практики, образованието и активната позиция на младите са най-добрият антидот срещу екстремизма и ксенофобията
В качеството си на председател на Комитета на министрите на Съвета на Европа, министър Даниел Митов представи пред ПАСЕ отчет за дейността на Комитета за последните три месеца.
Независимостта на медиите и преодоляването на езика на омразата е един от приоритетите на българското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа, предаде БНР.
Ние организираме няколко форума, на които ще се обсъжда езика на омразата и как да бъде ограничаван. Аз няма какво да коментирам. Българските граждани виждат, какво се лее всеки ден, безотговорността, с която се хвърлят обвинения или се атакуват хора именно по конюнктурни причини. Език на омразата, който всъщност води до изкривяване на реалността и не е нужен никому.
Даниел Митов се надява тази година да е последният доклад от наблюдението над България, който отделно от Европейската комисия прави и Съветът на Европа.
В рамките на общия дебат, Даниел Митов отговори и на въпроси относно мигрантската и бежанска криза в Европа, правата на децата и жените, прилагането на Европейската конвенция по правата на човека, както и положението в Украйна и Беларус. Това гласи прессъобщение на МВнР.
"Нашите държави членки, включително и България, се сблъскват със сериозни материални трудности при управлението на бежанската криза. Въпреки това бежанците имат право на защита, предоставена от Европейската конвенция за правата на човека, когато пристигнат в Европа. Трябва да бъдем наясно, че начинът, по който се отнасяме към бежанците, не засяга само тях, а и нас и нашето собствено бъдеще". Това заяви българският първи дипломат пред Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ).
Приоритет за българското председателство ще бъде и защитата на младите хора и уязвимите социални групи. Даниел Митов обяви намеренията на България да се фокусира върху инициативите за предотвратяване на социалното изключване и маргинализацията.В речта си министър Митов отбеляза и факта, че по време на председателството си България ще работи по темата за защита на медиите от външно влияние.
"В момент, в който младите хора са тежко засегнати от безработица и бедност, демократичните практики, образованието и упълномощаването на младежите да защитават държавите от вътрешни конфликти са най-добрият, ако не единственият антидот срещу екстремизма и движенията, които проповядват расизъм и ксенофобия", заяви още министър Митов.
Външният министър призова да бъде гарантиран свободен достъп до конфликтните райони в Грузия и заяви намеренията на Съвета на Европа да подобри гаранциите за защитата на човешките права в региона. Митов изрази още притесненията на Комитета на министрите заради влошаващата се правна и административна рамка за гражданското общество и независимите медии в Азербайджан.
Сред засегнатите теми бяха още миграцията, доброто сътрудничество между България и Турция, подписването на конвенция на Съвета на Европа за предотвратяване на насилието спрямо жени и домашното насилие. През втория ден от посещението си в Страсбург министър Митов ще се присъедини към официалната делегация на президента на България Росен Плевнелиев.