За проекта
Езикът на омразата е широко разпространено явление в българския обществен живот. Данните сочат, че близо половината от българските граждани са се сблъсквали със слово на омразата. Обект на езика на омразата са представители на различни социални и етнически групи от български граждани. Все по-често ставаме свидетели на ескалация на омразата и от слово на омразата се преминава към насилие от омраза. И въпреки това, голяма част от обществото не знае, че използването на език на омразата е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс.
Основната цел на проекта „От предразсъдъци към нетърпимост: обхват и превенция на езика на омразата в България” е да помогне за ограничаването на разпространението на словото на омразата в публичното пространство. Екипът ще работи за създаването и развитието на устойчив механизъм за комуникация между институции, медии, граждани и граждански организации, като по този начин се дава основа на широка коалиция „АнтиОмраза”. Ще бъдат разработени инструменти за реакция и контрол. Повишаването на чувствителността на обществото към проблема е част от ограничаването на насилието в ежедневието.
Екипът ни вярва, че една от основните задачи пред НПО сектора в България е да улеснява диалога между гражданите и институциите, и да сигнализира за реалните проблеми на обществото, като посочва и техните решения.
Фондация „Център за модернизиране на политики” е създадена през 1999. Работи за повишаването на капацитета и обмяната на опит на институциите и гражданските организации. Предоставя експертиза при оценка на рисковете, планирането и управлението на проекти и информационни кампании. Организацията работи в сферата на правата на човека, социалното и икономическо развитие, управление на обществения сектор, образованието, науката, културата и технологиите.
Фондация „Медийна демокрация“ е основана през 2007 г. Нейната главна цел е да съдейства за демократичното функциониране на медийната среда в България. В мисията на фондацията е залегнало убеждението, че прозрачността и осигуряването на критическа перспектива към явленията в медийната сфера са основни предпоставки за развитието на демократична публичност. Ето защо водещите дейности на фондацията са насочени към:
• изграждане на независим и ефективен мониторинг на българската медийна среда;
• диагностициране на ключови проблеми на публичността и иницииране на обществени дебати;
• насърчаване на граждански акции в сътрудничество с български и чуждестранни институции в медийната сфера;
• стимулиране на самокритичността на българските медии.
Програмата за подкрепа на неправителствени организации (НПО) в България е част от прилагането на Финансовия механизъм на ЕИП. Тя е на обща стойност от близо 11,8 млн. евро, осигурени от страните донори Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Програмата предоставя финансиране за допустими неправителствени организации, регистрирани в България и има за цел да подпомогне развитието на гражданския сектор и приноса му за социалната справедливост, демокрацията и устойчивото развитие на страната.
Оператор на Програмата за подкрепа на НПО в България е Институт „Отворено общество” – София в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи”.